KitabiyatYusuf TEMİZCAN

Kitabı Editör’den Sormak Gerek

1.31BinOkunma

Kitap ve Kültür Dergisi Okur’un 3. sayısı çıktı. İlk sayılarıyla yayıncılık dünyasında büyük bir heyecan oluşturan derginin yeni sayısında 65 yazar toplamda 319 kitaptan bahsetti.

Kapak dosyası “Editörden Sor Kitabı” olan dergi farklı dünya görüşlerinden yayınevlerinin editörlerine “Sizin ilk 5’inizde hangi kitaplar var?” diye sordu. Şaşırtıcı sonuçların çıktığı bu dosya, “Nereden başlamalıyım?” diye merak edenlere de bir yol gösteriyor. Bu sayıdaki söyleşilerin başında Mustafa Özel geliyor. Abdullah Harmancı, Kasım Küçükalp, Refik Tuzcuoğlu, Serap Ekizler Sönmez, Adem Özköse ve sahaf Emin Nedret İşli diğer söyleşi verenler.

Okur’un bu sayısında öne çıkan bazı yazılar şöyle: M. Fatih Andı klasikleri sorgulayan çok özel bir yazı yazdı. M. Lütfi Arslan “Her Kitabı Okumalı mıyız?” diye sordu. Suavi Kemal Yazgıç yine kitap isimlerinden yola çıkarak “Çirkin Kitaplar”ı kaleme aldı. Metin Karabaşoğlu editörlük dersleri verdiği serisine bir güzel yazı daha ekledi. Ayşegül Genç, İbrahim Demirci, Turan Karataş, Turgay Bakırtaş, Süleyman Ragıp Yazıcılar, Rabia Gülcan Kardaş, Ayşenur Narboğa, Yusuf Turan Günaydın ve ismini buraya sığdıramayacağımız yazarlar, farklı pencerelerden kitapların büyülü dünyalarını aralamaya çalıştılar.

Okur’a Türkiye’nin her yerinden kitapyurdu.com üzerinden ulaşmak mümkün. Ayrıca, Türkiye Diyanet Vakfı’nın tüm şubelerinde ve seçkin kitapçılarda bulunabiliyor.

 

Yusuf TEMİZCAN