Havadis-i TÜGVAÖne Çıkanlar

“TÜGVA Geleceğin Fikir Adamlarını Yetiştiriyor”

1.78BinOkunma

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) geleceğin fikir adamlarını yetiştirecek projeyi başlattı. Fikir Akademisi isimli program kapsamında, bir yazarda olması gereken bilgi ve kültürel birikimi kazandırmaya yönelik teknik dersler, seminer ve konferanslar düzenlenecek. Ayrıca, katılımcı gençlerin araştırma yapabilme, fikir geliştirebilme, yazma ve konuşma yeteneklerini geliştirmeleri amacıyla atölye çalışmalarına da yer verilecek.

Fikir Akademisi isimli proje ile TÜGVA, ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu meseleleri araştıran, üzerinde düşünen ve çözüm üreten, ürettiği çözümleri yazıp anlatabilen fikir adamı yetiştirmeyi amaçlıyor. Üniversite öğrencisi olup İstanbul’da ikamet eden erkek öğrencilere yönelik projede, okuma alışkanlığı edinmiş ve metin yazımı konusunda yetenekli olan gençlere destek sağlanacak.

Fikir Akademisi, sahip olduğu samimi atmosferde, danışman hocaları ile katılımcılarını, usta-çırak ilişkisi içerisinde, birer fikir adamı olarak yetiştirmeyi hedefliyor. Tarihçi- Yazar Süleyman Karakaş’ın Program Koordinatörlüğünü üstlendiği Fikir Akademisi’nde Yusuf Kaplan, İhsan Aktaş, Cengiz Demir, Hüsrev Erdaş, Dursun Ali Taşçı gibi eğitmenler görev alıyor.

İslam Dünya Görüşü ve Akaid, İslam Tarihi, Dava Şuuru ve Tebliğ Usulü, Temel İslami İlimlere Giriş, Tasavvuf, Mantık, Münazara ve Belagat, Tarih Felsefesi, Felsefe ve Siyasi Düşünce Tarihi, Sosyal Bilimlere Giriş ve Sosyal Teori, İslami ve Modern Kavramlar, Bilginin İslamileştirilmesi ve Epistemoloji ders ve seminerlerinin de yer alacağı Akademi boyunca katılımcılara burs imkânı yanında, ders kitap ve materyalleri ücretsiz olarak temin edilecek.

TÜGVA, öğrencilerin ilgilendiği alanda ücretsiz uzmanlık seminerleri ve danışmanlık hizmetini de program boyunca sağlayacak. Kendine güvenen gençlerin yazım dünyasını da takip edebilmelerini sağlayacak bir dizi çalışmaya yer verilecek. Prestijli yayın kuruluşlarının ziyareti ve bu mecralarda yazı yazma, programa katılma gibi aktiviteler hayata geçirilecek.

Program boyunca Türkiye ve dünyada tanınmış fikir adamı, yazar, sanatçı ve akademisyenlerle tanışma ve birikimlerinden faydalanma imkânı bulacak gençlerin iyi bir düşünce adamı olarak özel ilgiyle yetiştirilmesi amaçlanıyor.