KitabiyatYusuf TEMİZCAN

Raflarda Kudüs İçin Yer Ayırın

971Okunma

Konumuz madem Kudüs, biz de istedik ki Kudüs’e dair okumamız gereken kitaplardan mini bir dosya yapalım. Kudüs için sloganlardan fazlasına ihtiyacımız var. Bu da öncelikle derin zihni kazılar ve muhakemeler için nitelikli okumalar yapmaktan geçiyor. Hepsi birbirinden kıymetli bu Kudüs kitapları için kitaplığınızda bir miktar yer açmanız gerekecek.

Kudüs, Ey Kudüs

Larry Collins, Dominique Lapierre
Kronik Kitap – 640 sayfa

Kudüs’e dair ilk okumamız gereken kitap bu. 1948 Arap-İsrail Savaşı sırasında iki kesim tarafından parçalanan ve daha sonra her gün zulüm üstüne zulüm inşa edilen Kudüs’ün dramatik ve olağanüstü hikâyesini anlatıyor. İsrail ile Filistin arasındaki derin ihtilafların iç yüzünü anlamak için çok ciddi bir birikim sunuyor. Ayrıca Kudüs’ü bir şehir ve dinler tarihi olarak da okumamıza olanak tanıyor. Kudüs niye tek başına bir medeniyet gibi karşımızda duruyor? Bizim üstünkörü anlamaya çalıştığımız o koca yarım asırda neler oldu? Bundan sonra hangi ihtimallerle yüz yüzeyiz? Kudüs, Ey Kudüs bunları ve daha fazlasını anlatıyor.

Larry Collins ve Dominique Lapierre’nin akademisyen titizliği ile hazırladıkları bu çalışma bir roman kadar sürükleyici, bir belgesel kadar sarsıcı. Uzun bir süre baskısı yapılmayan bu kitap, Kronik Kitap tarafından geçtiğimiz yıl tekrar basıldı.

 

-Yusuf Temizcan
y.temizcan@gmail.com