KitabiyatYusuf TEMİZCAN

Geleneğın İzinde Aşk Ve Muhabbet Önerisi

1.21BinOkunma

Mahmut Erol Kılıç Hoca, 10 yıla yakın bir zamandır yürüttüğü, İslam Konferansına Üye Ülkeler Parlamentolar Birliği (PUİC) Genel  Sekreterliği görevini geçtiğimiz aylarda nihayete erdirdi ve zaten hâli hazırda devam ettirdiği akademik çalışmalarına yoğunluk verdi. Bu görevi nihayete erdirmesine yakın, kendisi için belki küçük ama biz okurlar için çok önemli bir şey yaparak, Yeni Şafak’ta düzenli yazmaya başladı. Kendisinin hemen her yazısı Vatsap (Whatsapp) gruplarında heyecanla paylaşıldı, biz gençler arasında yeni ve verimli tartışmaları fitilledi ve çoğu kez kendi gündemini oluşturdu. İşte, Şafak Yazıları Yeni Şafak’ta yayınlanan bu önemli birikimin iki kapak arasında bir araya getirilmesinden oluşuyor.

Tasavvuf, gelenek, felsefe ve metafizik üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran M. Erol Hoca’nın bu kitabı, elbette kendi alanından bağımsız değil. Hoca, köklü İslam tasavvuf geleneğinin bugün, gündelik hayattan siyasete, medyadan iç dünyamıza kadar yaşadığımız tüm kaoslar için en önemli yangın merdiveni işlevini gördüğünü ifade ediyor. Geleneğin büyük birikimini, son yüzyıldır yok saydığımızı, sebepleri ve çıktıları ile izah etmeye çalışıyor. Bunu da çok latif bir üslup ile sürdürüyor. Zira kendisi her daim ruh dünyamızda aşk ve muhabbetullahı öneriyor.

Diplomatik görevleri esnasında, üst düzey görüşmelerden en kırsal noktalara kadar yaptığı seyahatler ve daha pek çok şey, hatıralarını kaleme almasını beklememiz için bizi teşvik ediyor. Bir söyleşi vesilesiyle bir araya geldiğimizde bu ihtiyacı kendisine ifade ettim, memnun bir yüz ifadesi ile hatıralarını yazmaya başlayacağını ama yayınlamak için 60’ından sonrayı bekleyeceğini ifade etti. Bu güzel haberi hem burada duyurmuş olmak istedim hem de bakarsınız bu yazı vesilesiyle elini çabuk tutar, bizi de fazla heyecan içerisinde bırakmaz diye düşündüm.

(Şafak Yazıları, Mahmud Erol Kılıç, Sufi Kitap, 328 sayfa, Ocak 2018)

-Yusuf Temizcan