KitabiyatYusuf TEMİZCAN

Hem Zengin Hem De Dindar Nasıl Olunur?

1.51BinOkunma

Nasip oldu, ilk kitabımız çıktı. “Ne yaptıysam Allah rızası için yaptım ve hep dava adamı olmak istedim.” diyen merhum hayırsever işadamı Abdullah Tivnikli’nin hayat öyküsünü, zengin hatıralarını ve Türkiye’nin yakın tarihine dair önemli ipuçları barındıran “Muhsin Kıvamında Yaşamak” Aşina Kitap etiketi taşıyor.

Eserde, Abdullah Tivnikli’nin çocukluğundan itibaren hayatının önemli dönüm noktalarında soluklanıyor, 70’li, 80’li, 90’lı yıllara dair bilgilerimizi tartıyoruz. Erzurum’da başlayan hikayenin her bir satırı gözümüzün önüne bir Yeşilçam karesi gibi geliyor. Sayfalar boyunca zengin ve dindar bir model nasıl olabilir; insan dini değerleriyle çatışmayacak, takva ölçüsünde yaşanacak bir ticaret nasıl kurabilir sorularına yanıtlar aramaya çalışıyoruz. Abdullah Tivnikli ve abisi Fahreddin Tivnikli’nin bu konuda nasıl bir örneklik ortaya koyduğunu gözlemliyoruz. Faizsiz bankacılık mücadelesinin Türkiye’ye neler kazandırdığını fark ediyoruz.

Kitap, beş bölümden oluşuyor. İlk dört bölüm Abdullah Tivnikli ile yapılan uzun söyleşiden oluşurken beşinci bölümde farklı isimlerle Abdullah Tivnikli üzerine yapılan görüşmeler ve kitaba özel yazıları görüyoruz. Katkı sunan isimlerden bazıları şöyle: Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, Osman Nuri Topbaş Hoca, Binali Yıldırım, Ahmet Davutoğlu, Hayrettin Karaman, Adem Ergül, Avni Özgürel, Mehmet Lütfi Arslan, Mehmet Bulut…

“Muhsin Kıvamında Yaşamak” kitabı fotoğraflarla zenginleştirilmiş, renkli ve ciltli bir baskı sunuyor. Tivnikli’nin dünyanın farklı yerlerinde hangi niyetlerle eğitim kurumlarını ve hayır faaliyetlerini desteklediğini, ticaretteki başarısının sırrını, tevazuyu kuşanışını, tasavvuf hassasiyetini ve daha pek çok şeyi görüyoruz.

(Muhsin Kıvamında Yaşamak: Abdullah Tivnikli, Hazırlayan: Yusuf Temizcan, Aşina Kitap, 392 sayfa, 1. Baskı Nisan 2019)

Yusuf Temizcan