Gelecek planlaması

Kariyer yolculuğu başlarken

1.08BinOkunma

Uzun, yorucu bir üniversiteye hazırlık süreci, verilen yoğun emek ve çalışmalar neticesinde lise öğrenimini geride bırakıp, eğitim hayatınızı farklı bir boyuta taşımanın haklı mutluluğunu yaşıyorsunuz. Artık test çözmek, dershaneye gitmek, kitap bitirmek gibi bir takım alışkanlıklarınızı bir kenara bırakıp çevrenizdeki gelişmelere duyarlı birer fert olma yoluna girdiniz.
Bundan sonraki yaşamınızda önemli bir dönüm noktası olan 2,4,5 veya 6 yıllık üniversitedeki eğitim süreci sizleri belki umulmayacak düzeyde iyi noktalara taşıyacak belki de olumsuz bazı durumlarla karşılaşmanıza sebep olacak. “Ne olursa olsun, olanda hayır vardır!” saikiyle hareket edip bu süreci her yönüyle yaşamak üzere yeni bir yolculuğa başlıyorsunuz.
Olgunlaşma evresine gireceksiniz
Çıkacağınız bu yolculuğa belki ailelerinizin yanında, belki de ailelerinizden yüzlerce kilometre ötede devam edeceksiniz. Ama asıl olan şu ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bazı şeyler gelişecek bunlar sizleri büyütüp olgunlaştıracak. Olgunlaşma süreci kişilere ve ortama göre değişiklik gösterecek. Üniversite eğitimini ailesinin yanında devam ettiren bir birey ile kilometrelerce uzaklıkta devam ettiren bir bireyin durumu birbirinden farklılık gösterecek.
Zaman zaman kararlarınızı kendiniz alacak, bazı zamanlarda da ebeveynlerinizden destek almaya devam edeceksiniz. İlk zamanlarda yoğun desteklerle sürdürmeye çalıştığınız üniversite öğrenciliği üzerindeki perde, yavaş yavaş aralanmaya başlayınca daha az destekle daha faydalı ve nitelikli şeyler ortaya koyma hevesi bir aksiyona dönüşecek, bu aksiyon da sizlerde değişim ve dönüşümü beraberinde getirecek.
Denge kurmanız gerekecek
Özgür ve yalnız olan birey ya Allah’a daha çok yakınlaşır ya da Allah’tan daha çok uzaklaşır. Bu dengeyi kurmak elbette ki zordur fakat imkansız da değildir. Burada devreye sorumluluk duygusu ve kişilik girecek ve bu duygular sizleri manevi anlamda zenginleştirirken, belki de bir o kadar fakirleştirecek. Zengin bireyler bu iki haslete sahip olanlar olurken, fakir bireyler ise bu iki hasletten bir o kadar uzaklaşan bireyler olacak.
Kariyer yolculuğunun önemli merhalelerinden biri olan üniversite hayatımızın ilk aşamada bu hedefler üzerinden şekillendirilip, bir sonraki aşamada ise daha somut yönlere doğru devşirilmesi, bireyleri hem manevi hem de öğrenim hayatlarının ilerleyen aşamalarında maddi bir olgunluğa (parasal anlamda değil) eriştirecektir.