Arşiv

26. Sayımız Çıktı

1.83BinOkunma

Yeni sayımızı incelemek için tıklayınız.

Modernitenin dönüştürdüğü sosyal hayatımızda aile hakkında pek çok tartışmaya şahit olduk/oluyoruz. Bu yıl özellikle İstanbul Sözleşmesinin feshiyle bu tartışmalar sık sık gündeme geldi. Tartışmanın ortaya bir çözüm getirmediği aşikâr. Aile yapımızın güçlü temeller üzerinde inşa edilmesi adına çözüm odaklı fikirlerin üretilmesi gerekmez mi? İşte bunun için Fikirname’nin bu sayısında dosya konumuz aile oldu.

Erol Erdoğan Hocamız evimize, ailemize dönüşün ipuçlarını verirken,TÜGVA Kadın Aile Koordinatörümüz Çiğdem Yıldız bu meselelere dair sorularımızı cevapladı. Prof. Dr. Soner Duman Peygamber Efendimizin örnek aile hayatını, Fatih Sultan Semiz Müslüman bir aile yapısının temel düsturlarını, İbrahim Baran aile-toplum münasebetini, Selim Cerrah Hocamız dijital dünya gençliğini ve karşı karşıya olduğu problemleri, Ercan Çifçi Hocamız ise ailede baba faktörünü ele aldı.

Dosya konusuna ilaveten çok önemli muhtevalara da yer verdik bu sayıda. Prof. Dr. Cağfer Karadaş Hocamızla inanca dair meseleleri konuştuk. Aydın Başar da aklın İslam’daki yerini hikmet ehlinin görüşleriyle aydınlattı.

Elbette Mescid-i Aksa’daki son hadiselere sessiz kalamazdık. Bunun için İsmail Çolak “Yeni bir Selahaddin gerek!” derken, beraberinde Ahmet Furkan, Yahudi akademisyenlerin gözünden İsrail zulmüne dair eleştirileri derleyerek konuyu bize farklı bir perspektiften sundu.

Önden gidenlerde İbrahim Hakkı Konyalı var. Ayasofya’nın yeniden cami oluşunun ilk yılını geride bırakırken, Konyalı’nın burayı yıkılmaktan nasıl kurtardığının ibretlik detaylarına mercek tuttuk. Ayrıca Fikirname yazı atölyesinin güzide kalemleri; Büşra Yücedağ, İrem Özdemir, Elif Şeyma Taşçı, Rümeysa Akman sayfalarımızı renklendirdi. TÜGVA TV ve TÜGVA Girişimcilik Koordinatörlüğünün çalışmalarını da sizler için inceledik.

Fikirname ailesi olarak aklın, tefekkürün, yapıcı düşüncenin sesi olmanın gayretiyle yeni sayımızda görüşmek üzere…