ArşivÖnden Gidenler

Sezai Karakoç – Diriliş Özel Sayısı

1.01BinOkunma

Fikirname Dergisi 23. sayıda Sezai Karakoç ve Diriliş temasıyla çıkmıştı. Vefat haberini aldığımız üstadımıza Allah’tan rahmet, geride kalan Diriliş nesline baş sağlığı diliyoruz. Şüphesiz yakın tarihimizin bu büyük mütefekkiri; yetiştirdiği nesiller, kaleme aldığı eserler sayesinde yaşamaya devam edecektir.

Zihni vahiyle yıkamak, diye bir tabirden bahseder Üstad Sezai Karakoç. Vahiyle arınmayı, vahiyle berraklaşmayı, kalıplaşmış birtakım tortuları vahiyle izole etmeyi, kapsar bu ifade. Ve bihakkın yerine getirildiğinde ise Kuran’da geçen ifadesiyle tam karşılığı “temiz akıl sahiplerinden” olmaktır. Temiz akıl sahibi olmak, şüphe yok ki temiz düşünmeye bu da temiz sonuçlar çıkarmaya vesile olacaktır.

Vahiyden temiz sonuçlar çıkarmaksa, yozlaşmaya, tahrifata, tahribata mani olacaktır. Zihnini vahiyle yıkayanlar yani temiz akıl sahipleri, vahiyle yıkanmakla beraber vahiyle beslenirler de.  Vahyin çizdiği sırat-ı müstakim yolda yürürler.  O doğrultuda fikir beyan ederler, o doğrultuda yaşarlar ve o doğrultudadır insanî ilişkileri. Vahiy hayat disiplini sunar onlara.

Zihni vahiyle yıkamak, dirilmenin, diriliş neslinden olmanın ana ilkelerindendir.  Zira dirilmek için üzerimizdeki ağırlıklardan, ayağımızdaki prangalardan kurtulmak gerek. Bu ilk ve temel umdeyi yerine getirenler, bu nesli ihya noktasında en büyük adımı atmış olacaklardır.

Yine zihni vahiyle yıkamak, evvela İslam’ın dirilişi ardından da insanlığın dirilişi için var gücüyle çalışmak gibi bir paye edinmiş olmaktır. Bu doğrultuda üzerimize düşen epey bir sorumluluk vardır.

Bizler de Fikirname olarak bu sorumluluk gereği Üstad’ı ve diriliş fikriyatını işledik bu sayımızda. 60’lı yıllara gittik. Diriliş Dergisi’ni hatırladık. Bu minvalde doyurucu söyleşiler gerçekleştirdik.

Dergiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz; Fikirname 23. Sayı – Diriliş ve Sezai Karakoc

Sezai Karakoç sayısında yer alan makalelerin web linkleri;

60’lı Yıllar, Edebiyat Ve Sezai Karakoç

Prof. Dr. Münire Kevser Baş: Diriliş Kalben, Ruhen Ve Aklen Dirilmektir

Saadettin Acar: Geçmişten Geleceğe Giden Yolda Günümüzdür Mühim Olan

Kendi Kozasında Boğulmak